Mazury by Jan

Mazury by Jan

Mazury by Jan
autorem artykułu jest Piotr Siluk

Gdy przywołuję tę myśl o minionych już chwilach, acz w pamięci utkwitych, serce me bić szybciej zaczyna. Uczucie podobne do zakochania w jedynej mi osobie, tylko w tym przypadku to miłość do pewnej krainy w Polsce, która zwie się Mazury. Do świata, który magią swą niczym magnez przyciąga, bądź grawitacją, dzięki której stąpamy spokojne po globie. W przeciągu kilku miesięcy napawałem się z zachwytem, widokiem mazurskich jezior. Poznawałem tamtejsze wioski, obserwowałem jak rozwija się, zapuszcza korzenie tam turystyka. Postaram się teraz nieco przybliżyć, zapoznać Cię drogi czytelniku, z mymi nabytymi wspomnieniami, co utkwiły w pamięci, opisując trzy, wybrane przeze mnie miejscowości ze świata Wielkich Jezior Mazurskich.
Uśmiech rozpromieniał mą twarz, opuszczając stolicę polskiej ziemi, machając na pożegnanie miastu, które z wyścigu szczurów słynie. Pierwszym wybranym destination była położona w samym centrum Puszczy Piskiej, przy jeziorze Nidzkim oraz jeziorze Guzianka Wielka - Ruciane Nida. Owa miejscowość wg mnie z roku na rok rozkwita. Władze miasta, za co ich chwale, w końcu postawiły na rozwój turystyki. W Rucianem przede wszystkim odczuć można prawdziwą bliskość z natura. Wspaniale porośnięte wiekowe lasy dominują nad tym mazurskim miasteczkiem. Będąc już tu, polecam skorzystać ze spływów kajakowych rzeką Krutynią do Ukty. Szlak wynosi 13 km i jest doskonałym sposobem na podziwianie krajobrazów, by móc uchwycić je w obiektywie. Dodam jeszcze, że jeziora tu obecne stwarzają doskonale możliwości do uprawiania sportów wodnych, a śluza komorowa Guzianka łącząca jezioro Bełdany z Guzianka Małą, oraz dalej z Nidzkim jest łącznikiem Rucianego Nidy ze szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich...
PrzenieÅ›my siÄ™ teraz, w nieco inne rejony mazurskiego Å›wiata, tam gdzie niegdyÅ› Krzyżacy wznieÅ›li swój zamek, stojÄ…cy po dziÅ› dzieÅ„ (teraz luksusowy hotel). Jest to maÅ‚e miasteczko, poÅ‚ożone nad dwoma jeziorami RyÅ„skim oraz Ołów - Ryn. Dlaczego zdecydowaÅ‚em siÄ™ nieco zapoznać Was z nim? A to dlatego ponieważ wg mnie kryje ono w sobie coÅ› tajemniczego, magiÄ… zasianego. Mimo, że jest to kilkutysiÄ™czne miasto, jest tu bardzo spokojnie i przytulnie – idealne miejsce dla tych co poszukujÄ… wyciszenia, co chcÄ… uciec od zgieÅ‚ku rzeczywistoÅ›ci. OkalajÄ…ce jeziora dostarczajÄ… mnogość atrakcji żeglarskich. Szlaki turystyczne zapoznajÄ… nas z otaczajÄ…cym krajobrazem, a plaże pozwolÄ… nam na leniuchowanie, prażąc ciaÅ‚a w sÅ‚oÅ„cu. Ryn caÅ‚y czas rozwija siÄ™ turystycznie, co wiem po wielu odbytych rozmowach z ludźmi, a zwÅ‚aszcza z turystami powracajÄ…cymi tu każdego roku.
Kolejna wybraną przeze mnie miejscowością jest bliskie memu sercu Giżycko. Gdy pewnego, wyjątkowo słonecznego lata, pierwszy raz dane mi było zawitać tu, byłem naprawdę pozytywnie zaskoczony. Poznałem tam wielu wspaniałych ludzi (szczególnie dziewczyn:), z którymi po dziś dzień utrzymuję bliskie kontakty. Co można robić w tym pięknym mazurskim mieście? Zacznę od tego, iż Giżycko jest jednym z głównych portów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Jest znanym i docenianym ośrodkiem wypoczynkowym i turystycznym w Polsce. Atrakcji związanych z wodą jest tu całe mnóstwo: ślizgacze i skutery wodne - na których poczuć można prawdziwą prędkość; narty wodne - tu już potrzebne są umiejętności; windsurfing - sztuka opanowania i można śmigać; kitesurfing - większa sztuka opanowania, oraz - dokładnie nie wiem jak to się nazywa, ale chodzi o - podczepiony spadochron do motorówki - niesamowite wrażenia:) oraz nurkowanie - podwodne odkrycia. Jak widać nietypowych atrakcji jest wiele, by nuda nie wkradała się w nasze wnętrza. Oczywiście dominującą atrakcją jest tu żeglarstwo. Połączone jeziora Niegocin i Kisajno pozwolą nam wczuć się w pirata. Przejdźmy teraz do przyziemnych ciekawostek miasta. Giżycko kryje w sobie ciekawy, warty odwiedzenia zabytek. Jest nim Twierdza Boyen. Twierdza chroniąca niegdyś przed nieprzyjacielem, jest teraz udostępniana turystom. Mam tylko pewien żal do władz miasta, bowiem to, co zachowała historia, po prostu niszczeje (głównie przez dewastacje, dla mnie dziwnych i niepojętnych ludzi). Co zabytkowego kryje jeszcze Giżycko? Mianowicie obiekt odmienny od wszystkich, jeden z niewielu w Europie, zachowanych po dziś dzień - most obrotowy. Ciekawy mechanizm w sercu swym kryje, wystarczy kręcić pewną kolbą, a most się otwiera. Poza tym, w 2007 roku w Giżycku otwarto zabytkową wieżę ciśnień, w której teraz znajduje się restauracja, z pięknym widokiem na miasto.
To już wszystko drogi Czytelniku, co przygotowałem na ten raz dla Ciebie. To, że z Mazur wybrałem tylko te 3 miejscowości, nie znaczy, że inne nie są warte odwiedzenia. W następnym artykule moim artykule postaram się omówić następne.


--


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Sklepy sportowe – kryteria wyboru
Nowoczesne aparaty cyfrowe
Hale namiotowe
Podstawy w reklamie
Dywersyfikacja porfela inwestora